Ako to vidím so snežnicami…

12466153_188175294870659_991328696858286191_oSo zvýšeným rozvojom zimnej turistiky a teda v našom prípade aj zimného Nordic Walkingu, hľadáme spôsob, ako by sme mohli walkovať a hlavne bezpečne walkovať aj po zasnežených chodníkoch, lúkach, poliach ale aj na upravených zjazdovkách. Áno, je to celkom funny, vyšľapať si celú zjazdovku až k hornej stanici lanovky. Tak ako skialp, no tu si to samozrejme ešte zídeme aj smerom dolu, čo stojí tiež zopár kalórii. Nezavadzajme ale pritom lyžiarom! Nikdy nevstupujte na zjazdovku! Ja som mal na mysli naozaj úplný okraj zjazdovky.

Nebudem tu spomínať históriu a vznik, odkiaľ to prišlo a kto to vymyslel. To si každý nájde na webe. Chcem sa len podeliť o MÔJ NÁZOR a MOJE SKÚSENOSTI.

Mňa z toho celého najviac zaujala tá drobnosť, že sa nemusím držať chodníka. To znamená pre mňa slobodu, voľnosť, kreativitu, adrenalín, skúmanie, hľadanie a všetko ostatné tomuto podobné. Vyžívam sa, keď môžem ísť kadiaľ chcem. Doslova krížom-krážom po lese.

Snežnice sú ideálne do hlbokého snehu, čo bol asi aj ten dôvod, prečo vznikli. Takže dookola počúvame stále častejšie otázky typu: Aké? Ktoré? Celkom jednoduché otázky, či?

Jasné, len si najskôr vyjasnime pár drobnosti, ktoré by nám mali pomôcť pri ich výbere:

  • naša hmotnosť, ale kompletná aj s výstrojou (na snežniciach nebudeme stáť nahý ako ráno pri posteli na osobnej váhe), niektorí výrobcovia označujú hmotnostné limity
  • nevieme, či nás to chytí? Chceme ich len vyskúšať na jednu sezónu? Alebo už vieme, že ich využijeme často? To je tiež dôležité vedieť, tu by sme mali potom zohľadniť aj kvalitné materialy a prepracovanie
  • duralový, bambusový, plastový rám? Ja mám skúsenosti len s plastovým a nedám naňho dopustiť. Teraz už sú kvalitné, pevné a ohybné plasty, ktoré sa ťažko zlomia. A hlavne sú veľmi ľahké
  • nie s trvalo pevnou pätou. Tá musí byť voľná! Môže sa aj fixnúť k plastovej podložke, ale len keď to ja chcem! Nie vždy je to treba.
  • dobré je mať zárezové zuby a hroty vo všetkých smeroch. Oceníme to pri chôdzi na šikmom ľade
  • voliteľná hrazdička pod pätou sa zíde pri dlhšom stúpaní
  • ak sa chcete so snežnicami občas prebehnúť, výhodou sú kratšie ako dlhšie
  • na hlboký sneh je lepšie mať väčšie snežnice, tu niesú zuby a hroty dôležité. Naopak, na zľadovatenom povrchu budú potrebné lepšie hroty a menšie snežnice
  • Značka? Moja obľúbená je TSL…

Takže, keď už máme v tom aspoň trochu jasno, naklikajme e-shopy. Už zavisí len od našej peňaženky.

Dúfam, že som vám aspoň trošku pomohol. Našťastie to už mám za sebou a teraz sa už teším na najbližší neviazaný walking v hlbokom snehu.

Ak si chcete pozrieť môj minuloročný snežný walking, tu je video.

 

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.