Chlad nám pomôže pri chudnutí

img_6743-1Nezabúdajme, že by sme sa mali v nastávajucom chladnejšom počasí obliekať tak, aby ste cítili mierny chlad keď vyjdete von z domu alebo z auta pred našou aktivitou. Náš organizmus zareaguje tak, že donúti metabolizmus vyvinúť viac energie na zohrievanie a tým pádom budeme spalovať aj viac kalórií. Intenzívnym Nordic Walkingom sa rýchlo zohrejeme. Samozrejme z dlhodobého hľadiska týmto spôsobom zlepšujeme výrazne aj svoju imunitu a tým aj chorobnosť. Navyše vaše telo si na takéto zmeny telesnej teploty rýchlo zvykne a v budúcnosti už nebude preňho prechod zo zimy do tepla a opačne taký silný šok.

Preto sa ale potrebujeme správne obliekať. Správne neznamená veľa! Nieje nič horšie, ako sa naobliekaný človek po pár metroch prehreje až natoľko, že je nútený sa rozopnúť, či nebodaj vyzliecť si časť vrchného oblečenia. Odhalíme tým spotenú časť tela, rýchlo vychladneme, pot uschne a je otázkou pár minút, kedy začneme opäť pociťovať, ale tentoraz silnejší chlad. Takéto cykly nás privedú akurát tak pod perinu.

Odporúčal by som a teda mne sa najviac osvedčila vesta. Pri Nordic Walkingu potrebujem mať voľné ruky, čo si neviem predstaviť pri pérovej bunde s rukávmi. Ak mám na sebe vestu, ruky sú voľné, rýchlo sa zohrejú, no a kríže a chrbát sú pri veste trochu viac chránené.

Takže, ako sa obliekam? Jednoducho vo vrstvách. Začnem prvou vrstvou, čo je termoprádlo, teda funkčná bielizeň. Táto vrstva by mala byť „natesno“ na pokožku. Odvádza totiž pot od pokožky preč. A to je to, čo som spomínal skôr, aby pot nemal možnosť usychať na našej pokožke. A takéto termoprádlo ja používam celý rok! V lete tenšie, v zime hrubšie. A celý rok necítim na pokožke pot. Ako druhú vrstvu si dám, už podľa vonkajšej teploty, v lete polyesterové tričko, v jarnom a jesennom období je to hrubšie termotričko s dlhými rukávmi alebo tenšia mikina. Táto vrstva by mala byť volnejšia a priedušná. Absorbuje do seba pot z prvej vrstvy. Tretia vrstva je spravidla tvorená buď z už spomínanej vesty, vodeodolnej a vetruodolnej bundy. To už ale naozaj závisí od počasia. Určite však nič hrubé! Nepotrebujeme si predsa obmedzovať pohyb. A tiež nesmieme zabudnúť na pokrývku hlavy, šatku na krk a tenké rukavičky.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.