Chôdza

Chôdza je veľmi podceňovaná. A pritom práve chôdza je jednou z najjednoduchších a najvýhodnejších foriem cvičenia. Vo väčšine prípadov môže byť chôdza tou najlepšou formou tréningu, hlavne pri rôznych zdravotných obmedzeniach, pri sedavom spôsobe života, alebo tiež pri nadváhe. Mnoho ľudí podceňuje výhody chôdze, aj keď je to skvelá príležitosť ako si zredukovať a nakoniec aj udržiavať svoju hmotnosť.

Pravidelná chôdza vám pomáha pri srdcových ochoreniach, pri vysokom krvnom tlaku alebo pri cukrovke typu 2. Posilňuje vaše kosti, zlepšuje rovnováhu a koordináciu.

Veľmi dôležité je vedieť, že častejšou, dlhšou a intenzívnejšou chôdzou sa tieto jej pozitívne účinky znásobujú. (o tom vám napíšem inokedy)

To som doteraz písal len o chôdzi ako takej a jej pozitívnych účinkoch na váš organizmus.

Je tu ale ešte jeden a oveľa lepší spôsob chôdze. A to je Nordic Walking, po našom severská chôdza. Je to chôdza so špeciálnymi paličkami, určenými práve k tomuto spôsobu chôdze. Aby ste mohli vyťažiť z tejto chôdze s paličkami maximum, je veľmi dôležité chodiť správnou technikou. Naučenie tejto techniky netreba v žiadnom prípade podceňovať. Pod dohľadom akreditovaného inštruktora sa oboznámite v priebehu pár hodín so správnou technikou chôdze. Potom je to už len o trénovaní a dolaďovaní techniky takejto chôdze. Treba byť však trpezlivý. Žiadne zázraky na počkanie nečakajte. Je to dlhodobý proces. Vy sami sa musíte rozhodnúť, ako často, ako dlho a s akou intenzitou budete chodiť. Nenechajte sa tiež do takýchto prechádzok nútiť, znechutí sa vám takýto spôsob života. Musíte to byť práve vy, kto sa rozhodne, kedy, kam a ako. Iniciatíva musí prísť od vás. To vy sa musíte na každú prechádzku tešiť. Ak dokážete zmeniť váš postoj k zaužívanému, a vašu potrebu niečo pre seba urobiť, nájsť si kúsok času pre svoje zdravie, pravidelná chôdza, najlepšie s paličkami, sa vám odmení. Zrazu budete čím ďalej, tým viac ohybnejší, menej náladový, kľudnejší, po čase pominú aj prípadné bolesti v chrbtovej oblasti.

Je to všetko tak jednoduché. Uvedomte si, že chôdza s paličkami, ale zo začiatku aj obyčajná chôdza, vám môže pomôcť žiť zdravší život.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.