FIZAN UNIVERSAL LIMITED EDITION (SNWA 2019)

Mal som príležitosť vyskúšať si nové paličky na Nordic Walking FIZAN UNIVERSAL LIMITED EDITION SNWA 2019. Ide o limitovanú edíciu s logom našej asociácie. To by ale nebola žiadna novinka, lebo sme tu už mali také paličky v minulosti. Išlo o špeciálnu farebnú verziu a mali tiež už spomínané logo SNWA. Prevedenie bolo však viac-menej štandardné.

Teraz ide ale o niečo iné. Tieto paličky už majú okrem výnimočnej farebnej kombinacie a loga asociácie aj prvky, ktoré môže navrhnúť a zosúladiť len asi najväčší expert na Nordic Walking na Slovensku, no a nemusím byť skromný keď poviem, že ide o medzinárodne uznávanú osobnosť v tejto oblasti. Prezidentka SNWA Lucia Okoličányová v spolupráci s talianskou firmou Fizan dali spolu dokopy naozaj pekný kúsok. Zopár desiatok kilometrov som si s nimi prešiel a rád sa podelím o svoje dojmy a postrehy.

Začnem rukoväťou. Samozrejme korok ako prírodný materiál je veľmi príjemný na dotyk. Čo sa o plastových rukovätiach nedá povedať. Dobre padne do ruky a počas walkovania som necítil žiadne chyby materiálu alebo nerovnosti na povrchu. (To len preto, že som už skúsil rôzne paličky a rukoväte neboli vždy dokonale spracované a nieje to nič príjemné keď máte zádery pod prstami)

Rukavičky (alebo pútka) sú štandardné a kvalitné. Žiadne chyby šitia. Sú vo veľkosti S, M a L. Ich veľkosť sa dá pri objednávke vybrať. Pre dámy by som odporučil velkosť S a pre pánov velkosť M. Zapínanie na suchý zips je pevné, neuvoľnuje sa. Zreteľné označenie pre pravú a ľavú je výhodou pre úplných začiatočníkov. Nasadenie pútka a jeho vypnutie z rukoväte už poznám z predošlých modelov. Je to celkom jednoduché a pri troche cviku sa to dá zvládnuť aj jednou rukou.

Palice sú dvojdielne, čo je dobré na cestovanie a presuny. Zmestia sa do cestovnej tašky a tak sa dajú zobrať na dovolenku hoci aj na druhý koniec sveta. Hliníkové prevedenie je síce o pár gramov ťažšie ako karbónové, no na druhej strane sú pevnejšie a nie také krehké. Skôr sa ohnú ako zlomia. A navyše musím sa pozastaviť nad faktom, že i keď sú tieto paličky dvojdielne, dajú sa nastaviť až na neuveriteľných 138 cm. Naozaj je to dobrý počin stvoriteľov, lebo viem, že doterajších 125 cm bolo nedostatočných a stávalo sa mi na kurzoch, že sme ich vysunuli doslova nadoraz a aj tak to nestačilo. Takže aj walkeri nad 190 cm si ich môžu v plnej kráse vychutnať.

Nastavená výška palíc sa zaisťuje systémom Speed Lock. Je to velmi praktické a rýchle. Starší model sa zaisťoval vzájomným otáčaním obidvoch častí paličiek. Bolo to tiež kvalitné a pevné zaistenie, no trochu zdĺhavé. Systém Speed Lock pomaly nahrádza toto klasické zaisťovanie a je stále viac populárnejší medzi walkermi.

Čo sa týka hrotu paličky, bol to super ťah použiť tzv. Speed Tip. Je to hrot, ktorý sa používa pri paličkách vo vyšších cenových reláciách. Predošlý model toto šťastie tiež nemal. Je priam fantastický na akomkoľvek povrchu, no ako drží na asfaltovom povrchu je podľa mňa to, čo mu dáva túto výnimočnosť. Toto určite ocenia všetci začínajúci walkeri, ktorým už lezie na nervy to neustále prešmykovanie klasických hrotov. Tento typ hrotu sa pri niektorých iných značkách používa len pri paliciach na Nordic Running, a keď k tomu pridáme možnosť vyššieho nastavenia paličiek, tak aj nadšenci behu s paličkami budú určite spokojní. A práve pre toto majú na sebe nápis Universal. Rozširovacie krúžky do mäkkých povrchov ako sneh, blato a piesok, vystriedalo špeciálne tvarované krídielko, ktoré je tentoraz pevne spojené s hrotom a nedá sa odnímať. Je to tiež dobrá pomôcka pri nastavení paličiek. Pri iných modeloch s klasickými guľatými hrotmi je natočenie hrotov nepodstatné. Pri hrotoch Speed Tip je ale veľmi dôležité vzájomné správne natočenie obidvoch častí paličiek. Túto tému tu ale rozpisovať nechcem.

Opísal som tieto výnimočné paličky od pútka až po hrot. Ešte by som rád spomenul celkový dizajn. Farebnú kombináciu si musí všimnúť každý. Sú nádherné a hlavne, tieto farby sú unisex a nemusia sa za ne hanbiť ani muži ani ženy. Veľmi dobrý ťah od dizajnérov tejto limitovanej edície.

A samozrejme nesmie chýbať link na e-shop SNWA:

FIZAN UNIVERSAL LIMITED EDITION SNWA 2019

Ja môžem za seba povedať len:

Ďakujem Lucia a ďakujem Fizan