FIZAN IMPULSE 2022

Keď som v marci tohto roku dostal možnosť otestovať si nove paličky Fizan Impulse, ale hlavne keď som ich prvý krát uvidel, tušil som, že sa chystá taká malá revolúcia v segmente paličiek pre Nordic Walking. Paličky boli totiž v hornej časti ohnuté smerom dopredu. Dovtedy som počul o ohnutých paličkách, no len v dolnej alebo strednej časti. Veľmi som sa potešil tejto novej výzve a zbieraniu ďalších skúseností a s veľkým nadšením som začal testovať.

Chcel by som ešte na začiatok pripomenúť, že všetko, čo je v tomto článku napísané, sú moje osobné dojmy, pocity a skúsenosti.

Posúdenie paličiek som rozdelil na dve časti. V tej prvej a dôležitejšej sa budem zaoberať funkčnosťou, používaním a komfortu. V tej druhej časti, ktorá je viac-menej dôležitá pre mňa ako pre náročného zákazníka, sa chcem venovať detailom a kvalite spracovania produktu.

Ako som písal skôr, paličky som mal možnosť testovať v marci, pravdepodobne išlo o prototyp týchto paličiek. Všetky svoje poznatky som vtedy komunikoval samozrejme aj s Luciou Okoličányovou (SNWA) a spísal som si podrobné poznámky, lebo som vedel, že sa mi v budúcnosti zídu.

Teraz je september a ja mám v rukách oficiálnu verziu paličiek Fizan Impulse Pro 107-120 od www.zipsport.sk, takže som veľmi zvedavý, či sa niečo zmenilo.

Prešiel som si zopár desiatok kilometrov na rôznych povrchoch. Najskôr som si nastavil výšku paličiek, samozrejme presne tak ako si nastavujem aj ostatné paličky. Vyrazil som, no po pár metroch som sa začal cítiť nekomfortne a chodilo sa mi dosť nepohodlne. Skontroloval som si nastavenú dĺžku paličiek, tá sedela ako vždy predtým. Takže, prvá vec je, že paličky Impulse sa nastavujú trochu inak. Keďže je palička ohnutá, ruka je tým pádom spustená nižšie a nepotrebuje už takú dlhú paličku ako doteraz. Mne to nakoniec vyšlo o 5-7 cm kratšie ako pri klasických paličkách. Po prestavení dĺžky už bolo všetko v poriadku a mohol som kráčať ďalej.

Pri chôdzi som zbadal, že:

 • sa zväčší rozsah pohybu ruky vzad, pracujú teda viac ramená a hrudník s prsnými svalmi
 • väčšie zaťaženie tricepsov, pretože, hrot paličky dopadá na iné miesto ako doteraz (trochu skôr), svaly ruky sa teda aktivujú skôr, ruka je pri dotyku s povrchom v inom uhle ako doteraz
 • rukoväť, keďže je ohnutá o 15 st. dopredu, lepšie padne do ruky, zápästie sa nepresiľuje zbytočným natáčaním, zlepšený komfort držania rukoväte
 • lepšia a jednoduchšia práca prstov, pri pohybe vpred, provokuje k lepšiemu uchopeniu rukoväte všetkými prstami oproti doterajšiemu spôsobu (u niekoho zlozvyk ceruzkové uchopenie)
 •  hrot dopadá na povrch o týchto 15 st. kolmejšie, čo značne znižuje možnosť prešmyknutia hrotu na tvrdom povrchu
 • keďže hrot dopadne na povrch skôr, dopomáha to k zrýchleniu chôdze

Cítil som, že pomocou týchto paličiek vydám viac energie ale chôdza s nimi je mi príjemnejšia a aj pocit celkovej únavy je menší.

Čo sa kvality spracovania a detailov týka, nie až tak podstatných pre chôdzu, nejaké drobnosti sa tu predsa len našli.

 • hroty, uzamykanie paličiek, pútko, farebný design ostali štandardne fajn, takže tu niet čo vytknúť
 • spodný karbónový diel by bolo vhodne doplniť o biele zvýraznenie čísiel a natočenia spodného dielu pre jednoduchšie nastavenie smerovania hrotu
 • tiež sa mi nepozdáva medzera, ktorá vznikla pod rukoväťou, je zapríčinená ohnutím paličky a zároveň použitím štandardnej rukoväte
 • navzájom posunuté nápisy FIZAN na paličke z jednej aj z druhej strany a tiež na jednej rukoväti je nápis FIZAN vyššie ako na druhej

Paličky Fizan Impulse by mali byť v predaji v troch variantoch (vraj):

 • Carbon Pro (hliník + carbon, 3 veľkosti, nastaviteľné dĺžky, hrot Race, zaistenie klipom)
 • Carbon 3K (hliník + carbon, pevná dĺžka – po 5 cm, hrot Race)
 • Speed (hliník, nastaviteľná dĺžka, hrot Carbide)

Na záver môžem len konštatovať, že sme sa znova posunuli o krok ďalej. Som rád, že Fizan nezaspal na štandardoch a aktívne pozerá do budúcnosti. Fizan Impulse nám uľahčujú a zjednodušujú chôdzu a dopomáhajú nám k dosiahnutiu správnej techniky chôdze.

Už sa teším na ďaľšie spoločne strávené chvíle.

Jozef