Chôdza, let, človek, vták

Chôdza je pre nás taká prirodzená ako pre vtákov lietanie.

Chôdza prehlbuje pocit duševnej sviežosti a zvyšuje pocit energie. Chôdzou dokážeme predchádzať stresom, pocitom úzkosti alebo depresiám. Zlepšuje tiež látkovú premenu, priaznivo pôsobí na trávenie, posilňuje dýchacie svalstvo, pôsobí na znižovanie krvného tlaku a na kondíciu srdca. Je veľmi dôležitá u ľudí postihnutých nadváhou. Je vhodnejšia ako beh. Kĺby tu netrpia takými silnými otrasmi.

Chôdza s paličkami zasa odľahčuje kolenné a bedrové kĺby. A každý si môže zvoliť svoje vlastné tempo a svoj cieľ – od rekreačných prechádzok až po beh s palicami. Od pár kilometrov až po celodenné výlety.

Účinnosť chôdze s palicami je asi o 45 % vyššia ako pri klasickej chôdzi. Zapájame takmer 90 % svalov. Zaťažovanie kolenných a bedrových kĺbov je takmer o 30 % nižšie. Chôdza s palicami je jednou z najvhodnejších aktivít pri osteoporóze.

Nordic Walking sa robí aj individuálne, ale pre väčšie potešenie a zábavu tiež najlepšie so svojimi priateľmi v skupine. Nordic Walking je zábava. Je vhodný pre všetky vekové kategórie a je tiež výborným prostriedkom na udržiavanie duševnej rovnováhy.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.